Oficiul Național Erasmus+ în Republica Moldova, coordonat de doamna Claudia Melinte, a primit astăzi, 15.02.2017, vizita reprezentanților echipei de proiect ReSTART – Reinforce entrepreneurial and digital skills of students and teachers to enhance the modernization of higher education in Moldova, co-finanțat de Programul Erasmus+. Proiectul este coordonat de Universitatea Politehnica din București și prevede modernizarea și internaționalizarea programelor de masterat în Business și Administrare în cadrul a cinci universități din Republica Moldova: Universitatea de Stat din Moldova, Universitatea de Stat Alecu Russo din Bălți, Academia de Studii Economice a Moldovei, Universitatea de Agrară de Stat din Moldova, Universitatea de Stat Bogdan Petriceicu Hasdeu din Cahul.

Discuțiile de astăzi au vizat activitățile care urmează în proiect, aspecte ce țin de gestiunea financiară a proiectelor Erasmus+, dar și eventuale proiecte de mobilitate între universitățile din Republica Moldova și Universitatea Politehnica București.

Echipa de proiect a fost reprezentată de dna Elena Fleacă, coordonatorul proiectului ReSTART, Universitatea Politehnica din București, dl Florentin Paladi, dl Jalencu Marian și dna Mihaela Balmuș-Andone, Universitatea de Stat din Moldova.