În data de 21 decembrie 2018, la Facultatea de Economie, Inginerie și Științe Aplicate, în cadrul Proiectului RESTART (nr. 585353-EPP-1-2017-1-RO-EPPKA2-CBHE-JP, Reinforce entrepreneurial and digital skills of students and teachers to enhance the modernization of higher education in MOLDOVA),  a fost organizată 1 Sesiune de Orientare în Carieră. În cadrul acestui eveniment  masteranzii de la specialitatea Antreprenoriat și Administrarea Afacerilor împreună cu reprezentații mediului de afaceri au discutat problemele legate de competitivitatea tinerilor specialiștii pe piața muncii, angajarea reușită, dezvoltarea și creșterea profesională.

Concluziile și propunerile formulate în cadrul discuțiilor se vor materializa în Planurile de ghidare în carieră pentru primii zece masteranzi de la specialitatea Antreprenoriat și Administrarea Afacerilor.