În data de 8 februarie 2019 la catedra Business și  Administrare a avut loc Atelierul de lucru “Orientare și consiliere în carieră a studenților de la programul “Administrarea Afacerilor”, organizat  în cadrul proiectului RESTART (nr. 585353-EPP-1-2017-1-RO-EPPKA2-). Studenții de la ciclul II   masterat s-au întâlnit cu reprezentanții mediului de afaceri și au a discutat aspecte legate de competitivitatea specialiștilor tineri pe piața forței de muncă,  locuri de muncă de succes; tehnici de stimulare a tinerilor specialiști, dezvoltarea și creșterea profesională. Evenimentul a arătat cât  este  de necesar să adoptăm strategii de formare, care să ofere studenților posibilitatea dezvoltării profesionale.

Concluziile și propunerile formulate în timpul discuțiilor vor fi materializate în planurile de orientare în carieră pentru primii zece masteranzi ai programului “Administrarea afacerilor”.