Activitățile realizate în cadrul proiectul ReSTART ”Reinforce entrepreneurial and digital skills of students and teachers to enhance the modernization of higher education in MOLDOVA” au o contribuție substanțială la internaționalizarea instituției, datorită faptului că obiectivele acesteia corespund în mod direct necesităților ASEM și cerințelor învățământului superior din Republica Moldova.

Astfel, în perioada 13-16 mai 2019 patru profesori din România și Bulgaria au ținut lecții masteranzilor de la diverse programe de studii din ASEM: Administrarea Afacerilor, Managementul Marketingului, Managementul proiectelor Europene, Managementul Resurselor Umane, Managementul Administrației Publice, Tranzacții Internaționale și Diplomație Economică.

Tematica lecțiilor a fost variată, fiind focusată pe subiecte actuale și importante în educația antreprenorială:

• Eficiența proceselor de producțieGheorghe militaru, prof. (Universitatea Politehnica București, Romania);
  • Strategii de promovare a proiectelor europene – Mihaela Codreanu (Agenția universităților francofone, Romania)
  • Antreprenoriatul și noile idei de afaceri –  Milena TODOROVA, conf. univ.  (Universitatea RUSE “ANGEL KANCHEV”, Bulgaria)
  • Workshop pe analiza SWOT –  Svilen kunev, univ.  (Universitatea RUSE “ANGEL KANCHEV”, Bulgaria)

Evenimentele au fost înalt apreciate de masteranzi, care au remarcat nivelul lecțiilor și metodele interactive de predare.