În data de 14 decembrie 2018  la catedra Business și  Administrare a avut loc 1 Sesiune de Orientare și consiliere în carieră a studenților de la programul “Administrarea Afacerilor”, organizat  în cadrul proiectului RESTART (nr. 585353-EPP-1-2017-1-RO-EPPKA2-). Studenții de la ciclul II   masterat s-au întâlnit cu reprezentanții mediului de afaceri și au a discutat oportunităţi şi impedimente legate de mediul de afaceri, angajarea în câmpul muncii, precum  si  prejudecățile existente în societate. Evenimentul încă o dată  a arătat că  rezolvarea problemelor legate de angajarea tinerilor pe piața forței de muncă reprezintă un obiectiv important pentru mai multe țări europene, în special pentru cele din spațiul est-european, care sunt pe calea consolidării economiei de piață, la care se referă și Republica Moldova. Reprezentanţii mediului de afaceri prin prezentările oferite au insuflat studenților spiritul de antreprenoriat.

Concluziile și propunerile formulate în timpul discuțiilor vor fi materializate în planurile de orientare în carieră pentru primii zece masteranzi ai programului “Administrarea afacerilor”.