La 13 decembrie 2018, a fost organizată prima sesiune de orientare în carieră a masteranzilor de la programul de studii Administrarea Afacerilor. La sesiune au participat reprezentanți ai mediului de afaceri, profesori ASEM, precum și reprezentanți ai unor universități partenere din România și Bulgaria. Evenimentul s-a desfășurat în cadrul proiectului „ReSTART – Reinforce entrepreneurial and digital skills of students and teachers to enhance the modernization of higher education in MOLDOVA”.

Scopul sesiunii a fost de a împărtăși experiența pe care o au universitățile din țările UE cu privire la acțiunile întreprinse pentru a contribui la orientarea în carieră al studenților.

La prima sesiune a vorbit coordonatorul proiectului ReSTART, dr. Elena FLEACĂ de la Universitatea Politehnică București, dr. Svilen KUNEV din Universitatea din Ruse „Angel Kanchev”, Bulgaria, precum și Liliana LUPUȘOR, care a reprezentat Agenția Universitară de Francofonie din București.