Proiectul ReSTART ”Reinforce entrepreneurial and digital skills of students and teachers to enhance the modernization of higher education in MOLDOVA” vine cu oportunități reale și viabile pentru masteranzi de a se familiariza și a actualiza cunoștințele lor în cele mai actuale subiecte ale educației antreprenoriale.

În perioada 02-06 decembrie 2019 cinci profesori din România, Slovacia și Bulgaria au ținut lecții masteranzilor de la diverse programe de studii din ASEM: Administrarea Afacerilor, Managementul Marketingului, Administrare financiar-bancară, Managementul Resurselor Umane, Managementul Administrației Publice, Tranzacții Internaționale și Diplomație Economică.

Tematica lecțiilor a fost variată, fiind focusată pe subiecte actuale și importante în educația antreprenorială:

• Managementul afacerilor prin dezvoltare durabilă Elena Fleaca, conf. (Universitatea Politehnica București, Romania);
  • Leadership – sindromul punctului orb – Mihaela Codreanu (Agenția universităților francofone, Romania)
  • Cursuri de afaceri online ca mod de sursă de educare antreprenorială – –  EMIL EXENBERGER, assoc. prof. (University TUKE, Kosice, Slovacia)
  • Finanțarea Startup-urilor – Tomáš ŠTOFA prof. (University TUKE, Kosice, Slovacia)
  • Business de familie – specific și provocări –  Milena TODOROVA, prof. (University RUSE “ANGEL KANCHEV”, Bulgaria)

Evenimentele au fost înalt apreciate de masteranzi, care au remarcat nivelul lecțiilor și metodele interactive de predare.